Naapurinvaaran Huvikeskus

Jaakon Puukko Kuhmon Mobilistien Antero Kyllöselle

Sotkamon Nuorisoseuran kunniapuheenjohtaja Jaakko O. Sorvari (1924-1994) jätti seuran hallitukselle velvoittavan tehtävän. Jaakon Puukolla on miehen työstä palkittava hallituksen valitsema henkilö tai yhteisö. Miehen työstä palkitseminen ei taekoita sitä, etteikö Jaakon Puukkoa voisi antaa naisellekin. Jaakon puukon saaneiden luettelosta löytyvät muun muassa Rakel Paavoseppä, Johanna Piipponen ja tangokuningatarkisan finaaliin itsensä  laulanut Hanna Hirvonen.  Ensimmäisen Jaakon Puukon otti vastaan Kari Jansa 1995. Tunnustuksen saaneiden listan on sittemmin kirjattu muuun muassa Veikko Huovisen, Leevi Rentolan, Aimo Korhosen, Markku Laantin, Jarmo Huttusen ja kauppias Hannu Korhosen nimet.

Jaakon Puukon saajan ei tarvitse olla sotkamolainen. Miehen työn tekemisen lisäksi vaaditaan kuitenkin myönteinen suhtautuminen Sotkamon Nuorisoseuran ja Naapurinvaaran Huvikeskuksen toimintaan.

Kuhmolainen Antero Kyllönen täyttää molemmat kriteerit. Anteron on sittemmin joukkotilaisuudeksi kasvaneen Kuhmon harrasteajoneuvo- ja rompetori tapahtuman isä. Vuonna 2004 Anteron synnyinkodin pihalla  Salmen talon Lentiirassa.

Seuraavaksi tapahtuma järjestettiin Petäjäniemen Lomakyläsä ja Petäjäniemen isäntä Topi _Heikkinen oli ehdottanut seuraavaksi paikaksi Kuhmoa. Loppu onkin historiaa.

Elämäntyönsä koneurakoitsijana tehnyt Antero on ollut touhuamasa vanhaa ajoneuvokalustoa Naapurinvaaralla järjestettyihin nostalgiatapahumiin ja mobilistien kevätajoihin vuosikymmenien aikana.  Ilman Anteron aktiivisuutta ei kalustoa olisi saatu liikkeelle sellaisia määriä kuin mitä on tapahtumissa nähty. Jaakon Puukko luovutettiin Ritva ja Antero Kyllöselle lauantaina Naapurinvaaralla ennen tanssien alkua.  Tunnustuksen antamiseen osallistuivat Sotkamon Nuorisoseuran hallituksen puheenjohtaja Maija Granqvist sekä hallituksen jäsenet Mervi Piipponen, Minna Ronkainen, Pasi Ronkainen, Tiina Juntunen.

Teksti: Pertti Granqvist.

Kuvat: Janne Tarvainen.