
Kuva: Kotisivujen kuvapankki
Ässät
Ässät on perustettu vuonna 1978. Ensimmäisen kokoonpanon muodostivat Jorma, Lauri ja Pentti Siltala sekä Esa Sihvola. Yhtyeen nimi pohjautui jäsenten sukunimien ensimmäiseen kirjaimeen. Lauri on ainoa alkuperäisjäsen nykyisessä kokoonpanossa.
Ensimmäisen levynsä Ässät julkaisi vuonna 1985.
Yhtyeen tunnetuimpia kappaleita ovat Punakenkäinen tyttö ja Ihanuuteni.
Poptori julkaisi vuonna 2014 kokoelmalevyn Ässät 20 parasta, keväällä 2023 levy saavutti kultalevyrajan. Kultalevy luovutettiin Lare Siltalalle samana vuonna Lavakauden Päättäjäisissä.
Ässät valittiin vuoden 2021 tanssittajaksi.
Kokoonpano; Lare Siltala rummut ja laulu, Pekka Peltola koskettimet ja haitari sekä Janne Kiuttu basso ja kitara.
Keikalla 4.7. Kempeleessä.
Edellisen kerran Ässät olivat Napiksella heinäkuussa 2024. Tunnelmia nähtävissä täältä

Kuva: Susanna Sakon kotisivut
Susanna Sakko
Susanna on omien sanojensa mukaan laulanut lapsena paljon. Harrastus sai uutta pontta, kun 8-vuotiaana oli Susanna opetellut soittamaan pieniä sähköurkuja. Siinä oli tullut laulettua lastenlaulukirjat läpi useaan otteeseen.
9-vuotiaana Susanna pääsi Oulussa musiikkiluokalle. Musiikkiluokkatoiminta toi mukanaan poikkihuilun, jota Susanna soitti lukioikään asti. Sitten laulu vei voiton.
Lukioaikana Susanna voitti ujoutensa, ja rohkaistui laulamaan yksin, tästä Susanna kiittää Markku Juonelaa.
Samoihin aikoihin vuonna 1993 hän tapasi kitaristituttunsa, joka kertoi bändin laulajan lopettaneen. Siitä Susannan ura bändissä alkoi.
Keikkoja Susanna on tehnyt tasaiseen tahtiin, pariin otteeseen ollut äitiyslomalla.
Useaan kertaan Susanna on ollut samalla lavalla keikalla Yölinnun ja Agentsien kanssa, ne ovat olleet unohtumattomia hetkiä.
Susannan bändissä ovat Petri Hyrkäs basso ja laulu, Jukka Keränen rummut ja laulu, Jarmo Lauronen kitara ja laulu sekä Jarmo Mäkinen koskettimet ja laulu.
Edellisen kerran Susanna vieraili Napiksella maaliskuussa. Tunnelmia nähtävissä täältä