Naapurinvaaran Huvikeskus

Esiintyjät esittelyssä 12.9.

Kuva: Tom Lahti / FoTom

Leif Lindeman

Leif muistetaan vuoden 1991 tenavatähtikisasta.

Leif pitää tunnuslauseenaan ajatusta, että jokainen meistä on oman onnensa seppä ja kehottaa kohtelemaan muita, kuten haluaisit itseäsi kohdeltavan.

Leif on aikuisiällä tehnyt myös gospel-esiintymisiä ja muuta monipuolista musiikkia.

Leif on toiminut myös autokauppiaana.

Leif on ollut myös Äänekosken kaupunginvaltuutettuna.

Vuonna 2011 Äänekosken kaupunki myönsi 100-vuotisjuhlassaan Leifille Äänekoski-mitalin tunnustuksena hänen saavutuksistaan.

Leif on tangokuningas-finalisti vuosilta 2013 ja 2014, hän on yksi vetovoimaisimpia tanssilavoja kiertäviä miesartisteja. Varsinkin Etelä- ja Keski-Suomessa Leif on suosittu.

Leif voitti 2022 Syksyn Sävel-kilpailun kappaleella Sydämes on kultaa vieläkin.

Elokuussa 2026 Leif julkaisi oman versionsa kappaleesta, Vuodet elämää on.

Leifiä säestää nykyisin Rosette. Kokoonpano: Jari Mäkinotko basso ja laulu, Mikael Kienokoski rummut ja laulu, Marko Rauhala koskettimet ja laulu sekä Jouni Järvelä kitara ja laulu.

Keikalla 13.9. Tammelassa.

Edellisen kerran Leif oli Napiksella huhtikuussa 2026.

Kuva: TAVATON media

Aino Niemi

Aino on kotoisin Kouvolasta.

Aino kruunattiin Tangokuningattareksi vuonna 2017. Hän oli tuolloin 18-vuotias. Aino on historian toiseksi nuorin Tangokuningatar. Aino kertoo kunnioittavansa tangon tarinaa, ja haluaa välittää sen kuulijalle. Muutenkin kotimainen musiikki on Ainon sydäntä lähellä.

17.4.2025 Aino saavutti lapsuuden aikaisen unelmansa valmistumalla lääkäriksi.

Vapaa-aikanaan Aino harrastaa metsästystä ja liikkuu monipuolisesti. 

Aino oli mukana syksyn 2017 Sinitaivas 30 v- juhlakiertueella ja Kuninkaallinen Joulukonsertti -kiertueella joulukuussa 2017.

Gramofonin mukaan Ainoa säestää Napiksella Helminauha.

Aino esiintyi Napiksella edellisen kerran elokuussa 2025. Tunnelmia nähtävissä täältä

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.