
Naapurinvaaran Huvikeskuksessa tanssitaan pääsiäisenä kunnostetulla parketilla. Sekä uudempi, isompi tanssilava on hiottu ja öljytty, samoin vanhempi ja pienempi. Kunnostustyö on tehty kahden viikon mittaisen tauon aikana.
Kunnostettua lattiaa pääsevät ensimmäisenä kokeilemaan Tanssikarnevaalien tanssikurssilaiset pitkänäperjantaina. Illalla tanssijat laittavat jalalla koreasti Kari Hirvosen ja Onnentähti-orkesterin sekä Sinitaivaan tahdissa.
Tanssikursseja perjantain lisäksi järjestetään lauantaina ja sunnuntaina. Jos pitkänperjantaina Naapurinvaaralla tansseissa on kova kattaus, niin jopa vielä kovempi on lankalauantaina, kun esiintymislavalle nousevat Komiat ja PNP solistinaan Keiski. Lippujen ennakkomyynnin määrän avulla arvioituna lauantai on selkeästi suositumpi. Edellisvuosien perusteella kahden illan yleisömäärä yhteensä on noin 1500. Järjestäjät ovat varautuneet suurempaankin väkimäärään ja yleisölle järjestävän yhdistyksen puheenjohtaja Maija Granqvistilla on muutama ohje:
”Tulkaa ajoissa paikalle. Viisi minuuttia ennen oman suosikin setin alkua ei välttämättä ole viisain ratkaisu. Ruuhkaa voi olla myyntipisteissäkin ja siksi suosittelemme käteisen rahan varaamista mukaan.”
Käteinen raha on ainoa maksuväline linja-autoissa. Tanssionnikat kuljettavat väkeä pääsiäisenä Sotkamon ja Vuokatin lisäksi Kajaanista sekä pitkänäperjantaina että lankalauantaina.
Tanssilattioiden kunnostuksen lisäksi Huvikeskuksen rakennusta on korjattu viime vuoden puolella ja korjataan kuluvana vuonna. Elävä Kainuu Leader ry:n on myöntänyt tukea korjauksien toteuttamiseen. Viime vuonna korjattiin vanhan puolen katto ja tämän vuoden ohjelmassa on lattian lisäksi lukuisia muita korjauskohteita. Uudistuksen ovat kokeneet myös tanssipaikan nettisivut. Uudet nettisivut julkaistiin perjantaina 11. huhtikuuta.
Kainuun Tanssikarnevaalit järjestää Naapurinvaaran Huvikeskus yhdessä Gramofoni Oy:n ja Suomen Tanssipuoti Oy:n kanssa.
Kuva: Naapurinvaaran Huvikeskuksen tanssilattia on peruskunnostettu huhtikuun aikana. Kuva: Pertti Granqvist.