Kuva: Gramofonin kuvapankki
Heikki Koskelo
Kajaanilainen Heikki tuli viimeistään heinäkuussa 2011 koko laajalle tanssikansalle tunnetuksi Seinäjoen Tangomarkkinoilta, jossa hän sijoittui toiseksi. Kisan voittaneelle Mervi Koposelle Heikki hävisi yhdellä pisteellä.
Heikki on osallistunut laulukisoihin aiemminkin, vuonna 2009 Tähtiartisti-kisassa 3. sija, 2009 Olavi Virta-laulukilpailun 2. sija ja 2010 Kiuruvedellä Iskelmä Sm-kisan miesten sarjan voitto.
Musiikkipuolen idoleikseen Heikki nimeää Olavi Virran ja Vesa-Matti Loirin.
Syyskuussa 2012 Heikki valittiin tanssittajatulokkaaksi.
Laulun ohella Heikki taitaa myös kitaran ja rumpujen soiton.
Heikki on aiemmalta ammatiltaan ajoneuvoasentaja.
Nuoruudessaan hän ollut myös SM-tason juoksija.
Heikki esittää keikoillaan vauhdikkaan Nälkämaa twistin.
Heikki vieraili Napiksella edellisen kerran elokuussa, tunnelmia nähtävissä täältä
Gramofoni kertoo verkkosivuillaan, että Heikin ja Ninan yhteiskeikkailu alkoi syyskuussa 2025 Lapista. Heidän monipuolinen ohjelmistonsa tuo lavalle upeasti tunteikkuutta ja mieletöntä energiaa. Keikoilla kuullaan myös duettoja, joten aivan mahtava ohjelmakokonaisuus on tarjolla. Molemmat solistit kehittävät mieluusti uusia ideoita ilta toisensa jälkeen. Heitä yhdistää rakkaus musiikkiin ja esiintymiseen.
Nina Åkerman
Ninan elämässä musiikki on ollut vahvasti läsnä pienestä pitäen. Ninan mukaan äitinsä on soittanut kitaraa häntä odottaessaan.
Nina keskittyi aluksi pianon ja viulun soittoon, kunnes laulaminen nousi ykkösasiaksi.
Nina on taustalaulajana mm. Markku Aron Ei mies voi pyytää enempää ja Ole aina tässä – kappaleissa.
Laulukilpailuista Ninalla on myös kokemusta, hän voitti 2010 Olavi Virta – laulukilpailun ja vuonna 2016 Tangomarkkinoilla sijoittui toiseksi. 2018 hänet vallittiin yleisön suosikiksi.
ManTra-bändin kanssa kemiat kohtaavat ja ajatukset kulkevat samaa tietä niin musiikin, visuaalisuuden kuin yleisen kokonaisuudenkin suhteen.
Keikalla 27.4. Laivalla.
Kuva: MagnumLiven kuvapankki
Reinon Retkue
Kesällä 2023 Komiat ja Reinon Retkue kiersivät lavoja yhdessä. Vastaanotto oli niin hyvä, että yhteistyö jatkui vuoden 2024 loppuun. Aika Komioiden matkassa opetti lavatanssikulttuurista olennaisen, ja uusi monipuolinen ohjelmisto on rakennettu tanssijoiden toiveita kuunnellen.
Nykyään Reinon Retkue kiertää omin voimin lavoja nelihenkisenä yhtyeenä.
Keväällä perustajajäsen Petteri Sällinen siirtyi Saija Tuupasen taustalle. Uutana kitaristina Retkueessa on aloittanut Atte Leppikangas.
Reinon Retkue kertoo soittavansa mukavaa ja rennonletkeää tanssimusiikkia.
Reinon Retkue:
Sanna Sällinen – laulu, koskettimet, haitari, saksofoni, kitara ja tinapillit
Atte Leppikangas – kitara ja laulu
Severi Lehtimäki – basso ja laulu
Reino Sihvonen -rummut
Keikalla 30.4. Forssasa.
Reinon Retkue oli Napiksella edellisen kerran syyskuussa 2025. Tunnelmia nähtävissä täältä


